FSD’nin peşinde neler yaptık neler

FSD(fikir sahibi damaklar konvinyumu) , Defne Koryürek başkanlığında ki Türkiye Slow Food konvinyumlarından biri.Aslen GGH olarak FSD içinde oluşmaya, büğümeye başlayan bizlerin de en büyük destekçileri.
Eh biz de kendi düzenlediğimiz aktiviteler dışında elimizden geldiğince FSD’nin aktivitilerine de katılmaya çalışıyoruz.Bu güzel aktiviteleri de bu sefer Evrim’den dinleyelim. :))
Arkadaslar Merhaba,
 
Cumartesi bez torba atölyesinden sonra Ceylan, Tugba ve ben Fsd grubana katıldık. Hep beraber bir ziraat mühendisi arkadaşin eşliğinde Zeytinburnu’ndaki tıbbı bitki ve tohum merkezini gezdik. Gezi sirasinda corek otuçektigimiz resimleri Flickr yükledim. Ekinezyadan, istanbul kekiğine , çörek otuna (Bkz soldaki resim), lavantalara kadar cok geniş bir bitki yelpezesine sahipler. Asağıda merkezle ilgili bize FSD tarafindan gönderilen bilgilerede yer veriyorum. GGH olarak merkezi kısa zaman içinde yeniden ziyaret etmeyi umuyoruz
  
ZEYTİNBURNU TIBBI BİTKİLER BAHÇESİ VE TOHUM MERKEZİ
 
Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır. Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin yürüttükleri proje şu hedefleri gözetmektedir:
• Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak
• Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
• Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
• Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek
• Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak
 
diye kısaca anlatmakta kendisini…..
merkez aynı zamanda  araştırma odası, herbarium,sera,laboratuvar,kurutma odası’nın yanında güneş saati ve kedi,köpek,tavşan,ördek,horoz,tavuk,kaplumbağa,arı,kuş ve böcaklerin ikamet ettiği bir arka bahçeye sahip.
bahce2
 
bitki,tohum, drog,herbarium’ları barındırıyor bünyesinde.
 
Aynı zamanda Ev tıbbı semirleri, atölye çalışmaları, öğrenci projelerine destek amaçlı laboratuar kullanımı, gönüllü bahçıvanlık, köşebucak börtüböcek adı ile çocuklar için ekolojik yaz okulu, rehber eşliğinde ücretsiz geziler düzenliyorlar.  Daha fazla fotoğraf için tıklayınız !

Gectigimiz hafta FSD grubuyla beraber ziyaret ettigimiz Sandy Abut’un Reşitpaşadaki Naan’ından bahsetmek gerek. Naan tam bir genc girisimci.IMG_0269

Ekmeğe cok büyük bir ilgisi olduğunu fark ettikten sonra Fransaya gidip bu konu üzerine eğitim aliyor. Bir kaç ay önce Türkiye’ye dönüp Reşitpaşada ki firinini açmayaun karar vermiş. Bilinçli bir firincilik yapmayi hedefliyor. Bütün seçmiş oldugu hammaddeler ve üretim aşaması çok büyük  bir titizlikle seçilip takip ediliyor.Naan ( Guzel Ekmek)’ te Foccacialar, bagetler, zeytinli-üzümlü-cevizli ekmekler, ciabattalar mevcut.. ekmekle ilgili bilgi almak isteyen ve değisik tat arayan arkadaşlara duyrulur 🙂

 
 Adres: Doganevler 67 Resitpasa, Istanbul – +90 212 323 50 55
Evrim
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s