Masa Buluşması : Kahvaltı

27 Aralık sabahı Özge’in evinde hep beraber kahvaltı etmek için toplandık.Herkes iyi,adil,temiz olduğuna dair inandığı ürünleri sofraya koydu.Kimimiz anneannemizin reçelini,kimimiz belgrad’dan topladığı mantarları getirmişti.Sohbetimizin keyfimizin ardı arkası kesilmedi.

O kadar keyif almıştık ki ,sonrasında mail grubumuzda çok güzel mailler dolaştı.Bende bir yazı yazmak yerine sizlerle arkadaşlarımın kaleminden çıkmış yazıların bazı bölümlerini paylaşmak istedim.

Ceylan

“Özge’nin evinde yaptığımız kahvaltının üzerinden çok fazla zaman geçmeden o gün o sofrada ve sonrasında neler konuştuğumuzdan hangi konularda aynı fikirde olduğumuzdan az biraz bahsetmek istiyorum.
En elzem olarak gördüğümüz konu toplanmalarımızdı. Gördükki toplandığımız zaman neler neler konuşabiliyoruz.Biz o gün kahvaltı masası etrafında toplanıp yiyeceklerimizin nereden geldiğini ve biliyorsak yapım aşamalarını konuştuk ama ondan da önemlisi gençlik gıda’nın ne yollardan geçtiğini, nerelerde ve nasıl olması gerektiğini istediğimiz konuşmalardı.

Euro gusto macerası,Boğaziçi’nde yapılan atölye ve dahası neler neler konuştuk.Kimlerin kulağını çınlattık. Levent en çok senin kulağın çınlamıştır hissedersin belki yazdığımı 🙂
İyi niyetin hakim olduğu sohbetler,cömertlik ve yaptığımız paylaşımlar
birçok açıdan örnek olabilecek davranışlardı.Aramızda ilk kez bulunanlar ya da daha önce tanışanlar demeden çok sıcak bir ortamda kahvaltımızı  ettik,sohbetimizi demledik.”

Beril

“Bugün çok lezzetli ve eğlenceli bir gün geçirdik, çok güzel bir
Anadolu kahvaltısı yaptık. Gelen herkesin eline, ayağına, yüreğinesağlık! Hepinize her şey için teşekkür ederim :))”

Özge

“GGH nedir, yapmak istedikleri nelerdir gibi konular hakkında konuştuk. Ceylan bir noktaya çok güzel vurgu yaptı, aklımızda o kadar çok fikir vardı ki bunları gerçekleştirmek için 4-5 kişiye değil konuya ilgili birçok gence ihtiyacımız var dedi. Bu sebeple 15 günde bir buluşup birşeyler paylaşmamız bizim için çok önemli çünkü her seferinde bir arkadaşımız başka bir arkadaşını getiriyor o da bir başkasını derken çoğalıyoruz ve birlikten güç doğar sözünü haklı çıkartacak adımları atıyoruz.
 
Sorunlara kayıtsız kalan bireyler olmamızın sebebi bilmemek ve birleşememek. Sokakta bir sürü insan GDO nedir diye bilmiyor, çocuğuna yedirdiği içirdiği paketli ürünlerin içeriğinde yazan soya lesitini, mısır şurubu, emulgator nedir diye en ufak bir fikri yok. Cebinde taşıyacağı telefona milyar bahşedip zeyinyağı pahalı diye margarin tercih eden bizim insanımız, üreticiye hakkını vermeyip tarlasını, bağını, bahçesini terketmeye mecbur kılan bizim devlet politikamız, mis gibi topraklarımızda üretime kota koyup endüstri devi ülkelerden ithal ürün almayı yasalaştıran bizim vekillerimiz, düzen bu şekilde devam ettiği sürece 20-25 yıl sonra diyaliz makinalarında ya da kemoterapi kuyruklarında bekleyecek olanlar da yine biz ve yakınlarımız olacağız.
 
Ben saha çalışmalarının etkili olacağını düşünüyorum. Üniversitelere gidilmekten bahsedildi, kesinlikle katılıyorum. Farklı şehirlerden gelen, binbir çeşit gence ulaşırsak onlar da kendi yakınlarını uyaracaktır. Ben de bilmiyordum mısırdan şeker yapıldığını, Amerikan başkanlarından bir tanesi benim ülkem mısırdan geçinecektir demiş, teknoloji çılgını japon insanı mısırdan şeker yapmayı icat etmiş, dünya mısır üretiminin ciddi bölümünü elinde bulunduran Amerika elindeki GDO’lu mısırları şekere dönüştürmüş ve dünyaya pazarlamış şimdi yediğimiz pastalarda, tatlılarda, çikolatalarda kendisi bol bol mevcut. Bunu yakınlarımla paylaştığımda dikkatlerini çekiyor ve seçicilik gösteriyorlar. Ne kadar çok insana ulaşırsak seçicilik o kadar çok artacak.
 
GGH olarak birbirimizi tanımalıyız, ileride gerçekleştirebileceğimiz projelerde kim nerede daha faydalı olur rahat karar verebiliriz. Diyorum ki toplaşmalara mutlaka katılalım, gelirken yanımıza bir arkadaşımızı daha getirelim, çoğalalım ve her fırsatını bulduğumuzda başka başka insanlara durumun vehametini anlatalım.”

İlknur

Resimler için 

 http://www.facebook.com/album.phpaid=359885&id=669055004&l=80dcd9aadf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s