Lüfer Bayramı

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’ın başlattığı ve bizim de yanında olduğumuz “İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın” kampanyası ilk meyvelerini lüfer avlanma boyutunun 14 cm’den 20 cm’ye çıkarılmasıyla vermişti. Kısa bir süre sonra bir sevindirici gelişme de İstanbul Büyükşehir  Belediyesi’nin desteğiyle başlatılan lüfer bayramı oldu. Bundan böyle her yıl Ekim ayının üçüncü Cumartesi günü “İstanbul’un Lüfer Bayramı” olarak kutlanacak.

Bu senenin lüfer bayramı etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:

http://fikirsahibidamaklar.org/lufer/program.html

Biz de 15 Ekim günü  İstanbul Mutfak Enstitüsü’ndeki “Anne bak! Lüfer Çizdim!” aktivitesine destek olarak çocuklarla birlikte lüfer resimleri çizdik, onlara lüferin 5 farklı boyuna verilen isimleri öğrettik ve resimlerini tamamlayanlara katılım sertifikalarını vererek onları Lüfer Koruma Timi’nin bir parçası haline getirdik.

Aktivitenin sonunda soluğu Nuruosmaniye’deki “Boğaz’ın Efendileri” söyleşisinde aldık. Her biri adeta asırlık çınar olan balıkçılarımızdan denizlerimizin eskiden ne kadar bereketli olduğunu dinledik ve bu kadar kısa sürede boğazdaki balık türlerinin birer birer nasıl azaldığı üzerine uzun uzun konuştuk.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s